Danimarka Basını*

*Sayfamızda yayınlanan yazılar kaynağı gösterilen gazetelerden yorumsuz olarak aktarılmış olup içeriğe ilişkin hukuki sorumlulukları kaynağı belirtilen basın kuruluşuna aittir.

Kaynak: Berlingske Tidende

Link:http://www.b.dk/nationalt/udstiller-forbudte-billeder-galleri-udsat-for-haervaerk-i-nat

Tarih: 17/10/2014


SANAT GALERİSİNE SALDIRIDA BULUNULDU

Irkçılıkla mahkum edilen  sanatçının resimlerinin sergileneceği Von Hornsleths Galerisine dün bilinmeyen kişiler tarafında saldırıda bulunuldu.

Cuma’ya bağlayan gece saat 02:10’da Kopenhag polisine, Hornsleths Galerisi’nin penceresinin  kırıldığını ve binanın dış çephesine boya döküldüğü ihbari geldi. Polis olayla ilgili herhangi bir ize ulaşamadı.

Kopenhag Polisin nöbet müdürü saldırı ile ilgili şu açıklamayı yaptı: ‘’Bu olayın arkasında kimlerin olduğunu araştırmaya çalışıyoruz. Kimse sorumluluğu üzerine almadı, ve bu olayı açıklağa kavuşturmak için bir ipucu ve şahitlerimiz yok,’’ dedi.

Irkçılıkla mahkum edilen Dan Park’ın tartışmalı resimleri Kristian Von Hornsleth’in galerisinde sergilenecek.

Dan Park ‘etnik gruplara karşı nefrete’ çağrıda bulunduğu için İsveç’te 6 aylık hapis cezasına çarptırılmıştı.

23 – 31 Ekim tarihleri arası Hornsleth and Friends Gallery Bredgade 6 adresinde sergilenece  resim sergisinin organizatörü Özgür Basın Cemaati’dir (Trykkefrihedsselskabet).  Dan Park’ın yasaklı 8-9 eseride sergilenecek.

Önümüzdeki günlerde düzenlenecek serginin ve bu gece yaşanan saldırının bir bağlantısının olup olmadığını polis henüz bilmiyor ancak olabilme ihtimali üzerinde duruyor.

 

Kaynak: dr.dk

Link:http://www.dr.dk/Nyheder/Politik/2014/10/15/171727.htm

Tarih: 16/10/2014


DANİMARKA’DA YENİ BİR MÜSLÜMAN PARTİSİ KURULACAK

Danimarka’da yaşayan 3 Pakistan asıllı Müslüman kardeşler, Danimarka değerlerinin ön planda olduğu ve yabancı politikasının izleneceği Ulusal Partisi’ni (Nationalpartiet) kuracaklar.

Ulusal Partisi’nin Başkanı Kashif Ahmad’ın DR televizyon kanalına yapmış olduğu açıklamada, Danimarka toplumunda yabancılara yönelik tolerans, güvensizlik ve korkuyla mücadele etmek istediklerinin ifadelerine yer verdi.

Ahmad su sözlere yer verdi; "Ayrımcı yasalarının kaldırılması konusunda girişimde bulunması beklenen partiler de  diğerleriyle bir oldu, burada Sosyal Demokratlar, Sosyalist Halk Partisi ve Radikal Partisi’nden bahsediyorum. Yüz binlerce insanlar artık bıktılar, biz de burada olaya dahil oluyoruz. Büyük bir katılımın olacağına inanıyorum," dedi. 

Ailesinin Danimarka’ya geldikleri o yıllardaki değerlerinin artık yok olduğunu, insanların o dönemlerde açık ve hoşgörülü olduklarını ifade eden Ahmad, ‘’Kendimizi Danimarkalı hissetmemize rağmen o değerleri artık tanıyamıyoruz. Burada yürütülen siyasette birilerine suç yüklenmeye çalışıyor bu Danimarka’ya has bir şey," olmadığını söyleyen Ahmad, Danimarka’daki yabancılara yönelik yapılan tartışmaların ırkçılık derecesine varmasından da yakındı.

Parlamento’ya girmek için gerekli 20 bin 260 imzanın 7.000 adetini şimdiden topladıklarını belirten Ahmad kardeşler ilerde bu rakamın yükseleceği inancındalar.

Ulusal Partisi Perşembe günü saat 11:00’da, Tivoli Otel ve Kongre Merkezi’nde basın toplantısı yapacak.

 

Kaynak: Jyllandsposten

Link:http://jyllands-posten.dk/politik/ECE7094155/Udenrigsminister-Martin-Lidegaard-kalder-flygtningeforslag-langt-ude/

Tarih: 09/10/2014


Dışişleri Bakanı Martin Lidegaard mülteci kanun önerisini  saçma buluyor.

Dışişleri Bakanı Martin Lidegaard’a göre, Danimarka Halk Partisi ve Liberal Alliance Partisi, Lübnan ve Türkiye’de bulunan ve aşırı dolu olan mülteci kamplarını ziyaret etmeliler", dedi.

Dışişleri Bakanı Lidegaard, Danimarka Halk Partisi’nin ve Liberal Alliance Partisi’nin dünya savaşlarında ve çatışma bölgelerindeki mültecilerin Afrika’ya ve Orta Doğu mülteci kamplarına gönderilmeleriyle ilgili sundukları öneriye alışılmışın dışında keskin yanıt verdi.

Bakan’nın yapmış olduğu açıklamada şunları söyledi; ‘’ Her iki partinin ne düşündüğünü bilmiyorum. 1,4 milyon mülteciyi barındıran Lübnan’ı ve 1,5 milyon mülteciye kabul eden Türkiye’yi ziyaret etsinler.  O ülkelerde çok sayıda mülteci var, tamam yakın bölge olabilir ancak çok zor durumdalar’’, dedi.

Danimarka Halk Partisi’nin Berlingske Tidende gazetesine yapmış olduğu açıklamaya göre, hükümet yardım fonlarını kullanarak alıcı ülkeye mülteci kampları kurması ve işletmesi gerektiği düşüncesinde.  Amaç Danimarka’nın Danimarka topraklarına mülteci almamak. Sadece kota mültecileri geri gönderilmemelidir diyor.

Liberal Alliance Partisi de Jyllands Posten’e verdiği demeçte benzer öneri sunuyor. Suriye’den Danimarka’ya göç eden mültecilerin göcünü durdurmak istiyor.  Anders Samuelsen’in gazeteye  yapmış olduğu açıklamada şunları söylüyor;  ‘’mülteciler havaalanında  başka bir uçağa bindirilerek geldiklere yere yakın bir mülteci kampına gönderilmelidir’’, diyor. 

 

Aktif Ziyaretçi : 5
Dün Tekil : 357
Bugün Tekil : 81
Toplam Tekil : 531135