Camilerden Haberler

Danimarka Türk Diyanet Vakfı

Camilerden Haberler

19 Haziran Cuma günü Taastrup Belediyesinde çalışan bir grup yetişkin Hedehusene Fetih Camii'ni ziyaret etti.

Belediye çalışanları Din görevlisi Muhammet Ali Uğur’un yaptığı cami tanıtımının ardından İslam ve Müslümanlık ile ilgili soru yöneltiler.

Belediye çalışanları camiyi gezdikten sonra cami görevlilerin gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür ederek memnuniyetlerini dile getirdiler. 

 

11 ayın Sultan'ı Ramazan'ın gelmesiyle beraber Fredericia Camii’si daha da şenlendi.

Mukâbele ve teravih namazlarında, Gençlerinde bulunmasıyla, daha da bereketlenen Ramazan, sahurlarda gençlerle yapılan etkinliklerden dolayı daha da güzel bir hal alıyor.  

20.06. Cumartesi günü Genç7000 grubumundan bazı gençler teravih namazı sonrası PS turnuvası, masa tenisi ve danca evet-hayır yarışması gibi çeşitli etkinlik yaptılar.

Gecenin sonunda gençlerle birlikte sahur yapılarak sabah namazı topluca kılındı. 

Geçtiğimiz haftasonu Odense'de Golden Palas düğün salonunda iftar programı düzenlendi.  Yaklaşık 200’e yakın kişinin katılımıyla düzenlenen iftar yemeğine Din görevlisi Üzeyir Acar,  camii dernek yönetimi ve mahalle halkı katıldı.

İftar öncesi Din görevlisi Üzeyir Acar ve ilahi ekibinin söylediği ilahilerin okunmasının ardından Acar bir açıklama yaparak, Ramazanın ayının önemine dikkat çekerek  iyilik yapmanın önemine vurgu yaptı.  ’’Kendimize iyilik yaparak kendimizi hesaba çekmemiz ve birlik beraberliğimize önem vermeliyiz’’, dedi.

Akşam ezanın okunmasının ardından ise  oruçlar açılırken yemek sonrasından iftar duası yapılarak program sona erildi.  

Ringsted Türk Kültür Merkezi tarafından geleneksel olarak her yıl düzenlenen iftar programı bu yıl 20 Haziran Cumartesi günü yapıldı. Kültür Merkezinde hanımların katkılarıyla hazırlanan İftar ziyafetine çok sayıda katılım oldu. Yaklaşık olarak 200-220 kişinin katılmış olduğu program okunan ezan ve arkasından yapılan dua ile başladı. Yemekler yenildikten sonra yemek duası yapıldı ve birlikte akşam namazı eda edildi. Program yatsı namazı öncesi yapılan vaaz ve birlikte kılınan teravih namazıyla sona erdi.

21 Haziran da ise, dernek üyelerinden Altuntaş ailesi bir iftar ziyafeti verdi. Bu ziyafete de yaklaşık 200-220 kişi katıldı. Ezanın okunması ve arkasından iftar duasının yapılmasıyla başlayan program, yemeklerin yenilmesi ve arkasından yapılan yemek duasıyla devam etti. Daha sonra birlikte akşam namazı eda edildi ve yapılan vaaz ve kılınan teravih namazıyla beraber iki günlük hafta sonu programı son bulmuş oldu.

28.06.2015 tarihinde Roskilde Ayasofya Camii bahçesinde düzenlenen iftar  programına Din Hizmetleri Müşaviri  Adnan Bülent Baloğlu, Başpiskoposu Peter Fischer Moller, Bölge Papazı Mogens Ohm Jensen, Roskilde Okul Müdürü Muhammed Ataseven, dernek yönetimi, kadın kolları ve Roskilde halkı katıldı.

Herkesin yemeklerini evden hazırlayıp getirdikleri iftar etkinliğine yaklaşık 300 kişi katıldı. Yer bulmakta zorlanan misafirlerin bir çoğu iftarını cami içerisinde açtıkları gözlemlendi. 

Fredericia Genç7000 grubun geleneksel hale gelen ramazan buluşmasında gençler oruçlarını birlikte açmanın sevincine ortak oldular.

İftar öncesi biraraya gelen gençlerin neşeli halleri dikkat çekerken okunan Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından ezanın okunması ile hep birlikte oruçlarını açtılar. Gençler yemeğin ardından çay kahve içerek tekrardan sohbet etme imkanı bulurken teravihi namazınıda cemaatle birlikte kıldılar. 

Ramazan ayının yarısını geçtiğimiz şu günlerde Kültür Merkezinde gerçekleştirilen iftar ziyafetleri 3 Temmuz Cuma günü Ekici, Kitir ve Karakoç ailelerinin birlikte vermiş olduğu iftar ziyafetiyle önceki canlılığını muhafaza etti. 4 Temmuz Cumartesi günü ise Şimşek ailesi bir iftar ziyafeti verdi. Her iki Programa da başta Ringsted’li vatandaşlar olmak üzere komşu şehirlerden gelen misafirlerle yaklaşık 200’den fazla kişi katıldı. Programlarda önce ezan okundu, sonra iftar duası edildi ve yemekler yendi. Daha sonra yemek duası yapıldı ve hep beraber akşam namazları eda edildi.  Namaz sonrası bir taraftan çaylar yudumlanırken, bir taraftan da çocuklar, gençler, bayanlar ve erkekler kendi aralarında muhabbetlerini ettiler. Yapılan bu muhabbetler birlik ve beraberliğin pekişmesi noktasında faydalı oldu. Bu arada Din görevlisi Nuh YILMAZ, Ramazanın başından beri tertip edilen toplu iftar ziyafetlerinde emeği geçen bayan ve baylara hem kendi hem de diğer vatandaşlar adına teşekkür etti. Vatandaşların büyük çoğunluğunun Türkiye’ye tatile gidecek olmalarından dolayı hafta sonu düzenlenen toplu iftar programlarının bu sene için nihayetlendiğini duyurdu ve yeni sene Ramazan ayında bu iftar ziyafetlerinin daha da arttırılmasının, birlik ve beraberliğin daha da güçlendirilmesi noktasında önem arz ettiğini ifade etti. Program birlikte kılınan Teravih namazından sonra sona erdi.  

8 Ekim 2015 Perşembe günü saat 08:30 – 10: 30 arasında Haslev Gymnasium öğrencilerinden 10 kişilik bir grup öğretmenleri Anette Bakvang eşliğinde Ringsted Türk Kültür Merkezi Camii ve derneğini ziyaret ettiler.

Önce öğrencilere derslik binasında Danimarka Türk Diyanet Vakfının hazırlamış olduğu Danca Camii tanıtım videosu izlettirildi. Ardından camiye geçildi. Burada öğrencilerin camiyle ilgili soruları yanıtlandı ve Hacla ilgili bilgiler verildi. Ziyaretçilere Dernek müştemilatları tanıtıldıktan sonra dernek yöneticileri tarafından ikramda bulunuldu.

Ziyaretçilere Danimarka Türk Diyanet Vakfının hazırlamış olduğu İslam ve Hz Muhammed (sav) hakkında hazırlamış olduğu Danca el kitapçıkları hediye edildi. Grup ayılmadan önce memnuniyetlerini dile getirerek teşekkür ettiler. Program boyunca Danca konusunda Feyza ŞEKER tercümanlık yaptı.

Tüm İslam ülkelerinde olduğu gibi Danimarka'da da Kurban Bayramı sevinci yaşandı. Bayram sevinci sabahın erken saatlerinde başladı. Yüzlerce vatandaş bayram namazını kılmak için sabahın erken saatlerinde Ballerup Fatih Camii'ne akın etti. 

800'e yakin Müslüman vatandaşlarımız Ballerup Fatih Camii’de Kurban Bayramını karşıladır. T.C.Kopenhag Büyükelçisi Mehmet Dönmez’in de katılımıyla Kurban Bayramı çoşkulu bir şekilde kutlandı.  

Bayram namazından sonra Büyükelçi Dönmez cemaatle bayramlaştı ve geleneksel hale gelen kahvaltıya katıldı. Sıcak ve samimi ortamda gerçekleşen bayramlaşmaya kalabalık bir cemaat topluluğu iştirak etti. Büyükelçi Dönmez cemaatin ilgisinden ve gençlerin çokluğundan dolayı memnuniyetini dile getirdi ve cemaatle bayramlaştıktan sonra camiden ayrıldı.

 

Ballerup Fatih Camii Kadın Kollarının 24 Ocak 2015, Cumartesi günü organize ettiği Ballerup Fatih Camii'ne yardım programı İnci Düğün Salonunda çok sayıda vatandaşların katılımıyla gerçekleşti.
 
Program, Camii Din Görevlisi Dr. İhsan Kara'nın açılış konuşması ve duasıyla başlarken, Dernek Başkanı Cevdet Celkan'ın selamlama konuşmasıyla devam etti.
 
Ayrıca girişin ücretli olduğu ve kermesin yapıldığı programdan elde edilen gelirlerin tamamının Ballerup Camii’ne bağışlanacağı açıklandı. 
Çocuklarda unutulmayıp eğlenmeleri için balonlar dağıtıldı.
 
Misafirler ise sanatçı Turgay Başyayla'nın Anadolu türküleriyle keyifli anlar yaşandı. 

Odense Selimiye Camiinde cuma sohbetleri devam ediyor.Geçen yıl Selimiye Camii din görevlisi Üzeyir ACAR tarafindan başlatılan cuma sohbetleri her hafta yatsı namazından sonra yapılıyor.

Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği  sohbette farklı konular işlenirken sohbet sonrası vatandaşlara ikramlarda bulunuluyor. 

Danimarka'da yaşayan Müslümanlar, bayram namazında camilere akın ettiler.

Vatandaşlar sabahın erken saatlerinde itibaren Danimarka'daki camileri dolduramaya başladılar.  

Başta gençler ve çocuklar olmak üzere sabah namazı eda edildi ve ardından camilerde kahvaltı yapıldı.

Bayram Namazı öncesi vaaz iradından sonra camilerde Danimarka Türk Diyanet Vakfın tanıtım filmi izletildi. Ayrıca, İslam Dünyasında barış ve huzur için ve saldırılarının bir an önce son bulması için dualar edildi.   

Namazın ardından bayramlaşan Müslümanlar, camilerden ayrıldılar. 

Odense‘deki camii cemaati Emniyet Müdürlüğü’ne nezaket ziyaretinde bulundu. Ziyarete  Türk İlam Kültür Derneği başkanı, kadın kolları başkanı, yönetim kurulu ve din görevlileri katıldı.

Emniyet Müdürü Paul Löhde heyeti samimi bir şekilde karşılarken, Emniyet Müdürüne ve yardımcılarına çiçek  ve Danca Meal takdim edildi.

Ziyaret esnasında heyete emniyetin yapısı ve çalışma sistemi hakkında bilgi verilirken, Din görevlisi Fatma Zehra Öztürk ziyaret ile ilgili şu açıklamada bulundu; Suça bulaşan ve hapiste olan Müslümanların tekrar topluma kazandırılması hususunda birlikte çalışabilineceğini ve bu konuda yardıma hazır olduklarını belirtti. Din görevlisi Üzeyir Acar da dinimizin insanlara faydalı olmayı emrettiğini, Danimarka’nın İkinci vatanımız olduğunu, toplumun huzurunun sağlanması hususunda  yardıma hazır olduklarını ifade etti. Dernek başkanı Hakkı Erdönmez de ziyaretten çok memnun olduğunu söylerken, Emniyet Müdürü Paul Löhde de son olarak teşekkür ederek memnunuyetini belirterek açıklamardan dolayı gurur duyduğunu belirtti.

Roskilde Ayasofya Cami'ne müracaat eden Suzanne Yrsa Vilhelmsen  şahitler huzurunda Kelime-i şehadet getirerek Müslüman oldu ve ismini Sare olarak değiştirdi.

Müslüman olan Sare İslamiyeti kabul etmeden önceki hayatında Hıristiyan (Protestan) olduğunu, diğer dinleri araştırdığını ve kendisini İslâmiyete karşı samimi ve yoğun bir ilgi alaka hissettiğini bu sebeble Müslüman olmaya karar verdiğini  ifade etti. Kendisinin özellikle namaz ve abdest alarak namaz kılmaya calıştığını ve ilk işinin İslam’daki giyim tarzına riayet edeceğini belirterek, uzun zamandır da içki içmediğini domuz yemediğini ve diğer yasakları da yerine getirmeye çalıştığını belirtmiştir.

Kendisine ihtida belgesi ile birlikte  Diyanet Vakıf’ın büyük özveriyle hazırladığı Danca Meal’i, Namaz ve Abdest ile ilgili risale’yi ve bir baş örtüsü hediye edilmiştir. 

 

 

Geçtiğimiz günlerde, Fredericia Camisinde, Diyanet İşleri Başkanlığının "GEÇ KALMA GENÇ GEL" temalı Camii ve Din Görevlileri Haftası konusu işlendi.

Bir süre önce Umre ziyaretini yapan Bayram Yıldırım, Kur'anı Kerim'i hatmetme heyecanı yaşadı!

Heyecanını cemaat ile paylaşan ve Kur’an-ı Kerim’i hatetmenin haklı gururunu yaşayan Yıldırım program sonrasında ikramda bulundu.

"Her vakit namazından sonra 1 SAYFA" diye başlanan Hatim yolculuğunu tamamlayan Yıldırım’ı, diğer gençler takip ederken, yakın zamanda başka gençlerde Kur'an Hatmi yolculuğunu tamamlayacaklar.

Kur'an ve Tecvid Eğitimi alan gençler, özellikle yatsı namazlarında, cemaate renk ve bereket katıyorlar.

Öte yandan Erkan Üçer ve Mahmut Karaca isimli gençler bir süredir "GENÇ ÇIFTE EZAN" yaptıkları çalışmalarını nihayet cuma namazı öncesi okudukları ÇIFTE EZAN'la herkesi mest ederek profesyonel okuyucuları aratmadılar.

 

Roskilde Ayasofya Camii'nde, camileri gençlerle şenlendirmek ve gençlere faydalı bilgiler vermek amacıyla  gençler için her hafta sohbet programı düzenleniliyor. 

Gençlerle birlikte konular belirlenip, çay ve kek ikramı eşliğinde sohbet ediliyor. 

 

 

 

Bir grup öğrenci geçtiğimiz günlerde Odense Selimiye Camii’ni ziyaret etti. Öğle namazı öncesi camiye gelen öğrencilere din görevlisi Üzeyir Acar ve bayan din görevlisi Fatma Zehra Öztürk  camii hakkında bilgi verdi.

Öğle ezanın okunuşu esnasında öğrenciler ezanı sükunet içerisinde dinledi ve namazın kılınışını seyrettiler. Namaz sonrasında ise din görevlisi Üzeyir Acar aşr  okudu.

Daha sonra dernek lokalinde öğrencilere ikram eşliğinde Danimarka Türk Diyanet Vakfı tarafınca hazırlanan camii tanıtım filmi izlettirildi. Öğrencilerin filmi beğeniyle izledikleri gözlemlenirken daha sonra öğrencilerden gelen sorular cevaplandırıldı.

Program bitiminde öğretmenlere ve okul kütüphanesine Danca Meal hediye edildi.

Öğenciler ise  memnun bir şekilde camiden ayrıldılar.

 

4 Kasım Salı günü, Malöv Okulu'ndan Kristendomslaerer (Hristiyanlık dersi öğretmenleri) Patrizia Elley ve Marie Cholewa rehberliğinde 3 tane 6. sınıf bir arada toplam 52 kişilik öğrenci grubu Ballerup Fatih Camii'ni ziyaret ettiler.

Cami Din Görevlisi Dr. İhsan Kara öğrenci ve öğretmenlere İslam dini, ibadetler ve cami hakkında bilgiler verirken,  sorulan soruları cevaplandırdı.

Ziyaret esnasında Cami Dernek Başkanı Cevdet Celkan tercümanlık yaparak dernek hakkında da bilgi verdi. Dernek Başkan Yardımcısı Sezai Koçak ise dernek faaliyetleriyle ilgili sunumda bulundu.

Öğretmenlere ise Danimarka Diyanet Vakfı tarafından hazırlanan Danca Kur'an Mealleri hediye edildi.

Ayrıca, Danimarka Türk Diyanet Vakfı adına Müşaviri Sn. Doç. Dr. Ahmet Onay tarafından camilerin tanıtımı amacıyla hazırlanan çekimlerin bir bölümü de bu ziyaret esnasında camide yapıldı.

Son olarakta dernek salonunda, gelen misafirlere ikramda bulunuldu.

Ziyaretçiler camiden ayrılmadan önce programdan çok memnun kaldıklarını, İslam’a ve cami’ye bakış açılarının bu ziyaretle birlikte olumlu yönde etkilendiğini ifade ettiler.  

14.11.2014 Cuma günü, Esbjerg şehrinde, Klavlund'da görev yapan Papaz Denial öncülüğünde farklı okullarda okuyan 11 öğrenci ile birlikte Esbjerg Anadolu Cami'ni ziyaret ettiler.

Ziyaret esnasında İslam dini ve Cami'de yapılan programlar hakkında bilgi verildi.

Ayrıca öğrencilerin İslam hakkındaki sorularına cevaplar verildi. 

Ziyaret esnasında ise Papaz Denial' a Danimarka Türk Diyanet vakfınca hazırlanmış Danca Meal hediye edildi.

Fredericia'da, GENÇ SOHBET'e katılan gençlerin sayısının çok olmasından dolayı iki ayrı grup oluşturulmuştur.

15-20 yaş arası gençlere "Genç 7000 Ümit Gençler"  ve 20-30 yaş arası gençlere ’’ Genç7000 A Gençler’’ adı verilirken, gruplarla, sohbetlerin yanısıra değişik zamanlarda değişik aktiviteler yapılmaktadır.  

Bunların bitanesi geçtiğimiz günlerde gerçekleşti. 9 Kasım 2014 tarihinde ‘’Genç7000 A Gençler’’ grubuyla, Kolding'de oyun sahasında  paintball turnuvası yapıldı.  Çekişmeli ve zevkli oyunların sonrasında gençler eğlenceli vakit geçirdiler.

 
 

Odenseli bir grup genç Frederica Camii din görevlisi Fatih Mutlu 'nun daveti üzerine Fredericia  Camiine gençlerle tanışmak üzere ziyarete gitti.Yatsı namazından sonra dernek lokalinde düzenlenen  tanışma toplantısında Odenseli ve Fredericialı gençler birbirleriyle tanışma fırsatı buldu. Toplantıda Odense Selimiye Camii din görevlisi Üzeyir Acar bir konuşma yaptı.Konuşmasında bu tür toplantıların önemine dikkat çekti. Dinimize ve değerlerimize sadık olmamız gerektiğinden bahsetti.Fredericia Camii din görevlisi Fatih Mutlu da konuşmasında bu konuya dikkat çekti. Daha sonra sunulan ikram yenilirken gençlerde bilardo maçı yaptı.

 

Tanışma ziyaretlerinin bir yenisine ise Fredericia Genç7000 grubun Horsens Camiisine yaptıkları ziyaret eklendi. Gençtiğimiz günlerde Fredericia Genç7000 gençlerin ''tedbili mekanda ferahlık vardır'' düşüncesiyle Horsens Camii'sine ziyaret gerçekleştirdiler. Fredericia Camii'sinin din görevlisi Fatih Mutlu'nun da katıldığı ziyaret samimi ortamda geçerken, tanışmanın, sohbetlerin ve soru cevapların ardından gençler tekrardan Fredericia döndüler. 


 

 

 

 

24.12.2014 tairihinde Esbjerg Camii derneğinde yetişkinler arasında Bilardo turnuvası Çocuklar arasında da Play Station turnuvası yapıldı. Geniş katılımın olduğu turnuvada katılımcılara çiğ köfte ikram edildi. Turnuva'da dereceye girenler çeşitli hediyelerle ödüllendirildi. 

Roskilde Camii Din Görevlisi Mehmet Kurumahmut tarafından hayata geçirilen "her ay bir hatim" programının ilki gerçekleşitirildi. Cuma akşamı yatsı namazına müteakip yapılan programda öğrenciler ezberledikleri ayet ve sureleri okudular.

Programa davetli olarak katılan Din Hizmetleri Müşaviri V. Hüseyin Gültekin yaptığı konuşmasında "Ailemizde, çevremizde yaşadığımız sorunların temelinde Kur'ani bir hayattan uzaklaşmamız, ona neredeyse küsmemiz yatmaktadır. Biz Kur'an ile tekrar barıştığımız zaman yaşadığımız sorunlardan da kurtulabileceğiz" diyerek Kur'anı okumanın, okunann, anlamanın ve yaşamanın önemine vurgu yaptı.

Öğrenci velileri büyük bir heyecanla programı izlerken anı kayda almak için telefonlarına sarıldılar. Hatim duası ile sona eren programın ardından katılan cemaate öğrenciler kendi hazırladıkları ikramları sundular. Program bundan sonra planlı olarak her ay tekrarlanacak.

Türklerin yoğun yaşadığı Roskilde şehrinde geçtiğimiz Cuma günü Mevlid Kandili  yoğun bir katılımla kutlandı.

Roskilde Ayasofya Camii’ne çevre şehirlerden de akın eden vatandaşlar erken saatlerde Mevlid Kandili nedeniyle Camii’yi doldurdular.

Programda, Kuran-ı Kerim tilaveti, Mevlid Şerefi, ilahiler okunurken öğrencilerinde okudukları Kuran-ı Kerim ve dualara yer verildi. 

Kandilin Cuma gününe denk gelmesiyle beraber katılımın çok olduğu ayrıca cemaatin arasında çocukların, gençlerin ve bayanlarında olduğu gözlemlenmiştir. 

Geçtiğimiz günlerde Odense Selimiye Camii'nde ’’Sadakat ve Teslimiyet’’ konulu konferans düzenlendi.

Konferansa konuşmacı olarak Selimiye Camii din görevlisi Üzeyir Acar katıldı. Vatandaşlarında yoğun iligi göstererek salonu doldurduğu gözlemlendi. Programa İstiklal Marşı ile başlanırken ardından Nyborg Camii din görevlisi Ali Ergin 'in okuduğu Kur'an-ı Kerim tılavetiyle devam edildi.

Daha sonra din görevlisi Üzeyir Acar’ın  yaptığı konuşmada sadakatın ve teslimiyetin öneminden bahsetti. Kur'an-ı Kerim'den ,Peygamberimizden ve sahabelerden sadakat ve teslimiyet örnekleri sundu. Bizlerinde sadakat sınavından geçtiğimiz konusuna dikkat çeken Acar, kendimizi daima sadakat testine tabi tutmamızın gereğine vurgu yaptı.

Konuşmanın ardından verilen aradan sonra ikinci bölümde Üzeyir Acar, Halil Belek ve Battal Can'ın verdiği ilahi konseri ile program sona erdi. 

  

Ringsted şehrinde yaşayan Josefine Amelie Hansen (18) şahitler huzurunda Kelime-i şehadet getirerek Müslüman oldu ve ismini Elif olarak değiştirdi. Josefine İslamiyeti kabul etmeden önceki hayatında Hıristiyan (Protestan) olduğunu, ancak Danca Kuran mealini okuması ve İslamla ilgili yapmış olduğu araştırmalar neticesinde kendisine İslâmiyeti yakın bulduğunu ifade etti.

Ringsted Türk Kültür Merkezi Camiinde yapılan merasimde önce Josefine’ye İslamla ilgili temel bilgiler anlatıldı. Sonrasında Josefine şahitler ve arkadaşları huzurunda Kelime-i Şehadet getirerek İslamla müşerref oldu. Kendisine Danca Kuran meali ve İslamla ilgili Danca el kitapçıkları hediye edildi.

Onun bundan  sonraki hayatında İslâmiyeti en güzel şekilde yaşamasını ve Müslüman olarak hayatını sürdürmesini Yüce Mevla’dan diliyoruz.

Fredericia Genç7000 grubu, Camii ziyaretlerine bir yenisini ekleyerek bu seferde Aarhus Brabrand Camisini ziyaret ettiler. Fredericia'da haftalık olarak yaptıkları "Genç Sohbet'' etkinlikte, Brabrand'ın daveti üzerine, Aarhus'a ziyaret  ettiler. Brabrand Camii Dernek Başkanı Bedir Toy'un ev sapliğinde, Brabrand Din Görevlisi Sait Özdemir'inde ilahileriyle katıldığı ziyarette, 
"Peygamber Sevdalısı Genç Müslüman" temalı sohbet yapıldı.

21 Ocak 2015 Çarşamba günü saat 13:00 - 14:30 arasında International Linje Ringsted 10 Klassecenter öğrencilerinden 24 kişilik bir öğrenci, öğretmenleri Annette Mikkelsen eşliğinde Ringsted Türk Kültür Merkezi Camii ve derneğini ziyaret ettiler.

Ziyaretçilere, önce Danimarka Türk Diyanet Vakfının hazırlamış olduğu Danca Camii tanıtım videosu izlettirildi. Ardından öğrencilerin İslamla ilgili merak ettikleri sorular cevaplandırıldı. Daha sonra öğrencilere camii ziyaretinden sonra dernek yöneticileri tarafından misafirlere ikramlarda bulunuldu. İkram esnasında dernekte yapılan faaliyetlerden bahsedildi.

Ziyaretçiler ayrılmadan önce öğretmenleri Annette Mikkelsen’e Danca Meal hediye edildi. Başta hocaları olmak üzere öğrenciler de programdan memnun kaldıklarını belirttikten sonra camii’den ayrıldılar. 

Randers Camii'si geçtiğimiz günlerde iki ayrı okullardan ziyaret yapıldı.
 
Randers Camii Din Görevlisi Adem Ceylan ise okul öğrencilerin ve öğretmenlerin beraberlerinde getirdikleri soruları cevapladı. 
 
15 ve 25 soru hazırlayan her iki grubun öğrencileri cevapları dikkatlice dinledikten sonra ardından cami lokaline geçip sunulan çaydan içtiler ve ikramlardan yediler. 
 
Ziyaretten oldukca memnun kaldıklarını ifade eden öğrenciler ve öğretmenler teşekkür ederek memnun bir şekilde ayrıldılar. 
 
 

Fredericia Camii’nde düzenlenen kutlu doğum programına her yaştan vatandaşın katıldığı gözlemlenirken programın içeriğide bir o kadar yoğundu.

Programda şiire, ’’Fredericia Kutlu Doğum Haber Bülteni’’ ve ’’Peygamber Denildiğine aklına ne geliyor ’’slaytlarına,  ilahilere, çifte ezana, ’’mevlana misali mesnevi gösterisine’’ ve Odense Camiisi din görevlisi Üzeyir Acar’ın okuduğu  duaya yer verildi.    

Danimarka İklim, Enerji ve Yapı Bakanı Rasmus Helveg Petersen, Roskilde Belediye Başkanı Joy Mogensen ve beraberindeki heyet 27 Mart 2015 tarihinde Roskilde Ayasofya Cami’yi ziyaret ettiler.

İslamiyet ve camii hakkında bilgi alan heyet ardından Cuma namazın kılınışını izledi. Namaz sonrasında cemaate bir konuşma yapan Bakan cuma namazdaki intizama hayran kaldıklarını ve çok etkilendiklerini söylediler.

Yaklaşık bir saat süren sohbet esnasında cemaatten gelen soruları cevaplandıran Bakan ve beraberindeki misafirler ilk kez Cuma namazını izleme fırsatı bulduklarını ifade ettiler.

Ziyaretten memnun kaldıklarını ifade eden misafirlere program sonrasında ''Danca Meal'' hediye edildi. 

Odense Selimiye Cami ve OTEB  işbirliği ile okuma yazma bilmeyen hanımlar için Türkçe okuma yazma dersleri düzenlendi. Bayan din görevlisi Fatma Zehra Öztürk, cami derslerine katılma konusunda verimliliğin artırılması için böyle bir girişime ihtiyaç duyduklarını, okuma yazma bilmeyen hanımların dini bilgiler derslerine katılma konusunda çekimser kalmalarından ötürü bu faaliyetin bir ihtiyaç haline geldiğini dile getirdi.

Odense Selimiye Cami derneği TİKF tarafından hanımların kullanımı için izin alınan Humlehaven Skolen'da OTEB öğretmenlerinden Ayşe Kökten Hanım tarafından her Cuma saat 17:00 de  gerçekleştirilen Türkçe okuma- yazma derslerine oniki bayan katılıyor. İkinci ayın sonunda, hanımlar arasında tatlı bir rekabetin de gözlendiği derslerde, katılımcı hanımlar yıl sonu başarı belgesi de istediklerini belirtiyor ve memnuniyetlerini dile getirerek çalışmada emeği geçenlere teşekkür ediyorlar.

Odense de Selimiye Camiinde Kutlu Doğum Haftası kutlandı. Program Nyborg Camii din görevlisi Abdurrahman Türkoğlu 'nun Kur'an tilavetiyle başlarken Fredericia din görevlisi Fatih Mutlu ve Odense din görevlisi Üzeyir Acar ın söylediği ilahilerle vatandaşlar duygulu anlar yaşadı.Yasin Taşkın isimli genç vatandaşımızın ise hadislerden bir demet sundu.

Din görevlisi Üzeyir Acar’ın yaptığı konuşmada birlik ve beraberlik vurgusu yaparken içinde birlikte yaşadığımız toplumda müslümanlar olarak güzel örnek olmamızın önemine dikkat çekti. Program Kur'an-ı Kerim ve dua ile sona erdi

Geçtiğimiz günlerde Odense Selimiye Camii'ni Türkiyeli öğrenciler ziyaret etti.

Kardeş okul projesi kapsamında Danimarka 'ya gelen Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi  öğrencileri ve öğretmenleri Odense Selimiye Camii' ni ziyaret ettiler.

Dernek lokalinde ikram edilen kahvaltı samimi bir ortamda geçti. Öğrencilere ayrıca Camii ve dernek  faaliyetleri  hakkında bilgi verildi. Öğrenciler memnun bir şekilde ayrıldı  

Din Hizmetleri müşavirliğinin öncülüğünde Brabrand Ulu Cami’inin düzenlediği Kutlu doğum programı coşkuyla yapıldı.

Diyanet İşleri Başkanlığı Dış Türkler Daire Başkanı Kazım Türkmen’in   konuşmacı olarak katıldığı programa, din görevlileri ve dernek yöneticileri ile Aarhus ve çevre illerde yaşayan vatandaşlarımız  büyük ilgi gösterdi.

Sunuculuğunu Din görevlilerinin yaptığı program, İstiklal Marşı'nın ardından, Nyborg Din Görevlisi Abdurrahman Türker`in  Kur'an-ı Kerim Ziyafetiyle başladı.   Brabrand Ulu Camii dernek başkanı Bedir Toy  selamlama konuşması yaptı. ''Hz.Peygamber ve Birlikte Yaşama Ahlakı'' temalı Sinevizyon gösteriminin ardından, Çağlanur Tamer'in duygusal olarak okuduğu'' Sen Yoktun''Şiir dinletisi salondakileri göz yaşlarına boğdu.

Ardından Diyanet İşleri Başkanlığı  Dış Türkler Daire Başkanı Kazım Türkmen, "Hz.Peygamber ve Birlikte Yaşama Ahlakı'' konulu konferans verdi.

Gönüllerdeki Peygamber aşkını coşturan ve duygulu anların yaşandığı çocukların sahne aldığı bölümler; Brabrand Ulu Camii Çocuk İlahi Grubunun coşkulu mini konseri, çocukların Hz. Peygamber'in (sav) dilinden günümüz insanlarına sunduğu hadisleri,  ilgiyle ve büyük bir heyecanla takip edildi.

Fredericia  Din Görevlisi Fatih Mutlu ve Odense Din görevlisi Üzeyir Acar`in güzel sesleriyle okudukları  ilahilerle huzur bulan seyirciler, Herning Din görevlisi Ahmet Aktaş'ın okuduğu  kapanış Kur’an-ı Kerimi`nin  ardından  Arhus Selimiye Camii Din Görevlisi Abdurrahman Harmankayanın`nın  duası ile ellerini semaya birlik, beraberlik ve kardeşlik için açarak taçlandırdı.

Programa, katkı sağlayan misafirlere ve programda büyük bir başarıyla görev alan çocuklara hediyelerin verilmesi ve fotoğraf çekimiyle sona erdi.

Ayrıca program öncesi ve sonrasında Camii Kadın kolları tarafından organize edilen kermese geniş bir katılım vardı. Yöresel yemekler, el işleri ve kıyafetlerin büyük ilgi gördüğü kermes, gelen misafirlere yapılan ikramlarla son buldu.

21 Nisan 2015, Salı günü, Roskilde VUC okulun’dan bir grup öğrenci Roskilde Ayasofya Camii’ni ziyaret ettiler.

Camii Din Görevlisi Mehmet Kurumahmut öğrenci ve öğretmenlere İslam dini, ibadetler ve cami hakkında bilgiler verirken,  sorulan soruları cevaplandırdı.

Öğretmenlere ise Danimarka Türk Diyanet Vakfı tarafından hazırlanan Danca Kur'an Mealleri hediye edildi.

Son olarakta dernek salonunda, gelen misafirlere ikramda bulunuldu.

Ziyaretçiler camiden ayrılmadan önce programdan çok memnun kaldıklarını, İslam’a ve cami’ye bakış açılarının bu ziyaretle birlikte olumlu yönde etkilendiğini ifade ettiler.  

19 Nisan Pazar günü, Randers Belediyesinin, Fritidscenter 15, nolu adreste önce kermes, sonrada 'Kutlu Doğum Programı'', her yıl olduğu gibi bu sene de halkın yoğun coşku ve katılımları ile yapıldı.

Sunuculuğunu Randers Kultur Forening Camii Din Görevlisi Adem Ceylan’ın  yaptığı etkinliğe yakın çevreden gelen misafirler, Dernek başkanları ve Randers halkı katılmıştır. Program, Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlamış olup, selamlama konuşmaları ile devam etmiştir. Buse Kaya isimli öğrenci, Fatih Sultan Mehmed'in; ''İstemem'' şiirini okurken ardindan tekbirler ve salavatlar okundu.

Horsens Din görevlisi Mevlana Taşkaya; '' Birlikte Yaşama Ahlaklı’’  konulu konferans verdi.  Din görevlisinin yapmış olduğu konuşmasında birlik ve beraberliğe vurgu yaparak; Birlik, ittifak etmek, yardımlaşmak, Hakka tabi olmaktır. Kur’an-ı Kerimde Rabbimiz: ''İyilik ve takvada yardımlaşın, kötülük ve düşmanlıkta yardımlaşmayın” buyuruyor. Ahlak, insanlığın temeli ve bir arada yaşamanın esasıdır. Atalarımız, “Birlikten kuvvet doğar” ata sözüyle birliğin önemini vurgulamışlardır, dedi. “İnsan tek başına bir anlam ifade etmez, İslamiyet, cemaat halinde yaşanan bir dindir. Mesela, günlük kılınan beş vakit namaz ile Cuma, Bayram, Cenaze namazları, Zekat ve Hac ibadetlerinde birliğin, bir arada yaşamanın gerekliliğini ortaya koyan ibadetlerdir” diye devam etti. Sözlerine devam eden Taşkaya ''Birlikte yaşamaya en yakınımızdan başlayalım, ilgimizi ve sevgimizi eşimizden ve çocuğumuzdan asla esirgemeyelim. Daha iyi bir gelecek için önce ailemizde, komşularımızda ve camimizde birliğe ihtiyaç vardır. Allah sevgisi ve Peygamber sevgisi bizlerin kalbini ve gönlünü birleştirsin. Daima birlik ve beraberliğimizi korusun ve muhafaza eylesin'' diyerek sözlerini bitirdi.

Program, çocukların okuduğu Hadis-i Şerifler, şiirler, ilahiler ve devam etmiştir. Hz. Ömer (R.A) ın döneminde sütlere su katarak satıp geçinen, bir anne ile kızının, konuşmaları mini piyes şeklinde izleyicilere sunuldu.

Din Görevlisi, Adem Ceylan, 'Sevdim Seni Mabuduma' ilahisini okudu. Aarhus Din Görevlisi 'Mehmet Sait Özdemir' de bir ilahi söyleyerek programa ayrı bir renk kattı. Daha sonra çocukların koro halinde üç ilahi okuyarak mini konser sundular.

Programın sunuculuğunu yapan Adem Ceylan öğle ezanı okurken Horsens Camii Din görevlisi, ‘Mevlana Taşkaya’da dua yaptı.

Etkinliğin sonunda programa katılan öğrencilere hediyeler takdim edildi. 

Üç ayların müjdecisi olarak kabul edilen Regaip Kandili nedeniyle Kopenhag Kocatepe Camii’nde ’’Regaip Kandili Özel Mevlit Programı’’ düzenlendi.

Özellikle gençlerin yoğun ilgi gösterdikleri  kandil programında Kocatepe Camisi yoğun gecelerinden birini daha yaşadı.

Akşam saatlerinde başlayan programda, din görevlisi Ömer Sarıgül ‘üç aylar’ ve ‘Regaip Kandili’nin’ fazileti hakkında cemaate bilgi verirken; ‘’Bu aylarda yapılan ibadetler, dualar ve sergilenen iyilikler, verilen zekat ve sadakalar sevap kazanmaya vesiledir’’, dedi.

Her yaşta insanın buluştuğu bu mübarek günde, Kuran-ı Kerim tilaveti, mevlid-i şerif, kasideler, ilahiler ve tesbihatlar okundu. Program, tesbih namazın ardından edilen duayla sona erdi.

Geçtiğimiz günlerde Roskilde Ayasofya Camii’nde hafta sonu kurslarına katılan öğrenciler arasında Dini bilgiler yarışması düzenlendi.

Camii Din Görevlisi Mehmet Kurumahmut’un katılımıyla yapılan yarışma programına velilerin yanı sıra cami yönetiminden de katılım vardı.

Yarışma boyunca öğrencilere İtikad, ibadet ve Kuran’ı Kerimle ilgili sorular soruldu. Yarışma programına toplam 7 grup katıldı. Dereceye giren öğrencilerin isimleri ise şunlardır;  

Birinciliği elde eden grup: Beyza Keteh ve Zehra Betül

İkinciliği elde eden grup: Hamza Kılıç ve Enes Özer

Üçüncülüğü elde eden grup: Sinem Karakuş ve Sena Karakuş

İlk üçe giren gruplara ödül verilirken yarışmaya katılan diğer öğrencilerede hediye verilmiştir. 

Üç ayların başlangıcı olan Regaip Kandili münasebetiyle Danimarka genelindeki camilerde mevlit programları düzenlendi. Her yaşta vatandaşların katıldığı programlara ilgi yoğundu.

Camilerde Kur’anı-ı Kerim, mevlit, ilahiler, kasideler ve tesbih namazları kılan vatandaşlar yapılan dualara ’’amin’’ diyerek geceyi ihya ettiler. 

25.04.2015 Cumartesi günü Esbjerg Camii'nde ''Kutlu Doğum programı'' yapıldı. Saat 12:00'da Kuranı Kerim tilavetiyle başlayan program Din görevlisi Mehmet Özkorkmaz'ın sohbeti,  çocukların ilahi ve hadisleriyle şenlendi. Güne özel dua ile biten program Öğlen namazından sonra verilen yemekle sonlandı. 

 

03.05.2015 tarihinde saat 14:00-16:00 arası Ribe Gymnesium Lise  öğrencileri Esbjerg Camii'ni ziyaret ettiler.

Öğrencilere İslam dini ve cami hakkında bilgilendirme yapılırken toplantı sonunda öğrencilere Danca Meal hediye edildi.

 

 

9 Mayıs 2015, Cumartesi günü, Taastrup Yunus Emre Camii’ne, Almanya DİTİB Hamburg  Merkez Mescid-i Aksa Camii Kadın Kollarından anlamlı bir ziyaret gerçekleştirildi. Danimarka’da kendilerine  kardeş bir cami arayan DİTİB  Mescid-i Aksa Camii’nin teklifini Taastrup Yunus Emre Camisi kabul ederek  onları Danimarka’ya davet etti.

Yaklaşık elli kişiden oluşan grubu,  Taastrup Yunus Emre Camii, dernek yönetimi, din görevlisi ve eşi ve kadın kolları kapıda çiçeklerle karşılandı. Uzak yoldan  gelen misafirlere önce yemek ikramı yapıldı. Neşeli muhabbetli geçen yemek programını, sohbet, tanışma ve Taastrup Yunus Emre Camii’sinin tanıtımı izledi. Camide toplu çekilen hatıra fotoğrafından sonra, Almanya’dan gelen misafirlerimize Kopenhag’ın önemli yerlerini gezdirmek için, dernek başkanının eşi, kızı ve  dernek yönetiminden Mehmet Yılmaz’ın eşi ve kızı  refakat ederek camiden ayrıldılar. Camiden ayrılırken ziyaretten ziyadesiyle memnun olduklarını belirten  Mescid-i Aksa Camii Kadın Kolları başkanı Arife Turan,Bayan  din görevlisi Ayşe Gülbay, din görevlisi eşleri ve bayan cemaat grubu şu ifadele yer verdiler; ''Bizi gerçek bir kardeş sevgisiyle karşıladınız ,ağırladınız, çok memnun olduk, artık sizin de Hamburg ta bir kardeş caminiz olduğunu unutmayın ve  en kısa zamanda biz de sizi ağırlayalım'', dediler.

Odense'de Kur'an ziyafeti ve geçmişlerimize vefa programı düzenlendi. Program istiklal marşı ile başladı. Açılış konuşmasını dernek adına Halil Özsarı yaparken konuşmasında  geçmişlerimizi hatırlamanın öneminden bahsetti. Din görevlisi Üzeyir Acar da geçmişlerini unutan toplumların geleceklerinin olamıyacağına dikkat çekti.

Daha sonra Kur'an ziyafetine geçilirken İshoj Mevlana Camii Din Görevlisi Kerem Bilgiç, Herning Eyüp Sultan Camii din görevlisi Ahmet Aktaş ,Frederiksun Orhan Gazi Camii dingörevlisi Sedat Aydınlı ve Nyborg Camii din görevlisi Abdurrahman Türkoğlu 'nun sunduğu Kur'an ziyafetleriyle vatandaşlar adeta mest oldular. Ardından Ayşenur Belek İsimli kız öğrencinin okuduğu yetim kız ilahisiyle vatandaşlar duygulu anlar yaşatırken din görevlisi Üzeyir Acar ,Halil Belek ve Battal Can ilahi konseri sundular.

Vatandaşlar programı sonuna kadar izlerken son olarakta Fredericia Camii din görevlisi Fatih Mutlu'nun yaptığı  dua ile sona erdi.

 

23 Mayıs 2015 tarihinde Farum Camii’nde ilk defa düzenlenen kermese çevre illerden katılımının yoğun olduğu gözlemlendi.  Kermese Kültür Tanıtma ve Turizm Müşaviri Recep Gençdağ,  Din Hizmetleri Müşavir  Vekili Hüseyin Gültekin,  çok sayıda din görevlileri, dernek yöneticileri,  vakıf görevlilerden Recep Avsever  ve vatandaşların yanı sıra yabancı misafirlerde vardı.

Kermesin açılışı dua ile yapıldıktan sonra satışlara başlandı. Standtlarda kebab, börek ve pasta çeşitleri satılırken öğle namazın ardından Zaim Işık, Cemalettin Cuni, Dr. İhsan Kara, Sedat Aydınlı, Metin Çelik, Ömer Sarıgül, Kerem Bilgiç, Muhammet Ali Uğur ve Ali Hançer’den oluşan din görevlileri ilahi grubu misafirlere Kur'an ve ilahi ziyafeti çektiler.

Programın sonunda din görevlisi Zaim Işık hatim ve kapanış duasını yaparken Farum Camii din görevlisi Ali Hançer ve Farum Camii Dernek Başkanı Arap Çelik kapanış konuşması yaparak ziyaretcilere teşekkür ederek seneye Geleneksel Kur'an Ziyafeti ve Kermes Programının 3. sünün yapılacağı müjdesini verdi. 

24 Mayıs pazar günü, Randers Kültür Derneği Cami Cemaati, Kadın Kolları ve camide eğitime katılan öğrencilerden bazıları ile birlikte toplam 80 kişinin katıldığı bir piknik etkinliği düzenlendi.  

Randers şehrine 25 km uzaklıkta ve ormanda düzenlenen etkinlik alanına sabahın erken saatlerinde varılarak orada kahvaltı yapıldı. Randers şehrinde ilki düzenlenen piknik etkinliği havanında güzel olmasıyla beraber  neşeli ve eğlenceli geçti.  Çocuklar futbol ve su oyunu oynayıp salıncak sallanırken yetişkinlerde kendi aralarında muhabbet ettiler.

Öğle namazı açık havada kılındıktan sonra mangal yapılmaya başlanıldı. Akşam saatlerinde ise Randers’a tekrar dönüldü.

Çok neşeli ortamda geçen pikniğin önümüzdeki yıllarda tekrardan düzenlenmesi kararı alındı. 

23 -24 Mayıs 2015 tarihlerinde Esbjerg Camii Din görevlisi Dernek başkanı ve Kadın Kolu’nun desteğiyle yeni alınan cami de kermes düzenlendi. 2 gün süren kermeste kadın kollarının hazırladığı yöresel yemekler Danimarkalıların ve halkın hizmetine sunuldu. Çevre illerdende vatandaşların yoğun katılımı dikkat çekerken katılımcılar  yemekleri çok beğendiklerini dile getirdiler. Şark kösesi ise kermesin en etkin ve gözde mekanı oldu. Yemekten sonra Şark köşesinde semaverle çay içilirken  bol bol hatıra fotografları çekildi. 

Randers 29  Mayıs 2015 tarihinde Randers Camiisinin davetiyesi üzere Randers Belediye Başkanı Claus Omann Jensen Cami’yi ziyaret etmiştir.

Randers  Cami yönetimi ve kadınlar kolu yönetimi Randers Belediye Başkani Claus Omann Jensen’ i Randers Camisini tanıtmak ve her iki yönetimle dialogda bulunması için davet ettikten sonra belediye başkanı bu davetiye memnuniyetle karşılamıştır.

Camii yönetimi, Cami’nin hayata geçirildiği hikayesi, kadın kolu tarafından yürütülen faaliyetler, cemaat sayısı ve Cuma namazı gibi konularda Jensen’e bilgi verdikten sonra Jensen kendini tanıttı ve katıldıkları faaliyetler hakkında bilgi vermiştir.

Evli ve iki kız çocuk babası olan Claus Oamn Jensen çalışmayı  çok sevdiğini ve çalışmanın önemini anlattı. Ayrıca Danimarka genelinde yardıma ihtiyac olan kişilerin bulunduğunu ve mağdur durumda olan her vatandaşa devletin yardım etmesinin önemini vurgulayarak sağlıklı kişilerin çalışmalı ki mağdur durumda olan kişiler yardım alabilsinler dedi.

Jensen ayrıca sohbetinin devamında Danimarkanın ilticacı konusunda daha olumlu ve açık politika yürütmesini istediğini söyledi. Dünya genelinde milyonlarca insanların göç halinde olduklarını ve Danimarka’nın yılda 4,5 %  ilticacı kabul ettiğini ve bu sayının çok az olduğunu ifade etti. Sözlerine devam eden Jensen, bir belediye başkanın sorumluluk sahibi olmasını ve önyargısını kırıp  her etnik gruplara açık olmasının gerektiğini belirtti.

Jensen, din görevlisi ve görevi hakkında bilgi aldıktan sonra yemek iletilen soruları yanıtladı.  

Jensen camiyi ve dernek lokalini gezdikten sonra ziyaretini sonlandırdı.

Cami ve Kadın Kolları Yönetimi ise Jensen’e hediye ettikleri Danca Meal’in evinde bulunduracağını  ve şu anda evinde ayrıca incili bulundurduğunu ifade etti.

Ziyaret sonrasında Jensen facebook sayfasında kendisinin cami tarafından davet edildiğini ve ziyaretten memnun kaldığını  belirttirken yönetiminin misafir perverliğinden ve güzel yemekler için teşekkürlerini iletti.  Ayrıca facebook sayfasına ilk kez bir camiyi ziyaret ettiğini ve etkilendiğini yazdı.

 

 

Roskilde Ayasofya Camii’nde her hafta düzenlenen Perşembe sohbetine yeni yönetimden Yalçın Doğan bey de katılmıştır. Doğan Bey gençlerin isteklerine ve taleplerine kulak verirken gençleri camii’ye gelmelerini nasıl sağlayabileceklerini konuştular.

Tayyip Food’dan Oğuz Özer’in yapmış olduğu sponsorluk için teşekkürlerini ileten camii yönetimi ve gençleri hazırlanan çiğ köfteleri yiyerek birlikte hoşca vakit geçirdiler. 

05 Haziran 2015 tarihli Cuma numazını kıldıran ve hutbesini, 3. yıllık çalışma sonucundan camii öğrencilerinden Gökhan Özer büyük başarıyla yapmıştır. Yine öğrencilerden Tayyip Özer müezzinlik yaparken Cuma namazını ise önümüzdeki haftalarda kıldıracaktır. 5 öğrencinin ise bu konudaki çalışmaları devam etmektedir. 

Yeni yapılması planlanan cami yararına Ballerup çarşı merkezinde geçtiğimiz günlerde bir kermes ve kültür günü düzenlendi. Programa T.C. Kopenhag Büyükelçisi Sn. Mehmet Dönmez, Danimarka Adalet Bakanı Mette Frederiksen, Ballerup Belediye Başkanı Jesper Würtzen’in yanısıra  cami cemaati, vatandaşlar ve yabancı misafirler katıldı. Yoğun katılımın olduğu kermeste yiyecek içecek satışı yapılırken, çocuklar için de oyun alanı hazırlandı. 

Roskilde Ayasofya Cami’nde ’’öğrencilerin Cuma namazı kıldırılma’’ projesi devam ediyor.

19 Haziran 2015 tarihli Cuma namazını bu sefer 16 yaşındaki Tayyip Özer büyük başarıyla kıldırırken  11 yaşındaki kardeşi Enes ise Cuma müezzinliğini başarıyla yapmıştır. Öğrencilerin başarısı 3 yıllık bir çalışmaya dayalı olup önümüzdeki yıllarda ihtiyaç duyulduğu zamanlarda öğrencilerden faydanalacağı belirtilmiştir. 

Randers'te her yaştan, kimsesiz, sorunlu psikolojik problemleri olan kişilere hizmet veren "DEN BLå PARABLY" adlı kurum yararına Randers Kultur Forening Derneği Kadın Kolları "bu madur ve mazlumların çorbasında bizim de bir tuzumuz olsun" düşüncesiyle geçtiğimiz günlerde yardımda bulundular.

Kadın Kolları bu örnek davranışlarıyla "Hayırda yarışarak "Veren el alan elden üstündür" eşsiz prensipleri topluma hatırlatıp, insanların yardım duygularını öne çıkartmaya çalıştılar!                                     

Geçtiğimiz günlerde Fredericia'da terör saldırılarında Şehit olan kardeşlerimiz için gıyabi cenaze namazı kılındı. Cami din görevlisi Fatih Mutlu'nun kıldırdığı namaza çok sayıda vatandaş katıldı.

Son dönemlerde yaşanan terör olaylarında şehit olan kardeşlerimiz için Fredericia Camii’nde hatimler okundu ve duası yapıldı.

Şehitlere Allah'tan rahmet, yaralı asker ve polislere acil şifa dileyen Mutlu, verdiği vaazda birlik ve beraberlik çağrısı yaparak terör olaylarının biran önce son bulmasını temenni etti.

Odense'de kurban bayramının üçüncü günü bayramlaşma programı düzenlendi. Din görevlisi Üzeyir Acar ın sunup yönettiği Program Süleyman Akıner isimli vatandaşın okuduğu Kur'an ı Kerim ve şehitlerimiz ve geçmislerimiz için yaptığı dua ile başladı.Dernek Başkanı Hakkı Erdönmez yaptığı açılış konuşmasında birlik ve beraberlik vurgusu yaptı.Din görevlisi Üzeyir Acar da gurbette bayramı birlikte yaşamanın önemine dikkat çekti.

Heran Yükselkaya ve Süleyman Akıner'in okuduğu siirler ,din görevlisi Üzeyir Acar'ın ilahileri ve Kadir Demir isimli gencimizin söylediği gurbet türküleri duygulu anlar yaşattı.

Çocuklar için gerçekleştirilen yarışmalar salonu neşelendirdi. 

Bugün camimize Belediye Meclis Üyemiz Hasan Yılmaz ve Belediye sağlıkdan sorumlu müdür yardımcısı Susanne Jensen ve sorumlu chef Annelia Jensen geldiler. Hasan Beyin refakatiyle gelen misafirlerimiz özellikle yaşlılarımızın sağlık problemleri ve sağlık alanında isteklerini ilettiler. Sorunları ve istekleri not alarak ilgileneceklerini ifade ettiler. Meclis üyemizin bu konuların üzerinde duracağı ve böyle toplantıların daha sıklıkla devam edeceği sözünü verdi. Sıcak bir ortamda gerçekleşen toplantıdan sonra camimizi gezdiler. Dernek Başkan'ı ve üyeleri ile Cami cemaatimiz olarak Meclis üyemiz Hasan Beye ve misafirlerimize teşekkür ediyoruz..

 

Din Hizmetleri Müşavir Vekili Hüseyin Gülteki'nin Divan Başkanlığında ve Ömer Sarıgül, Hüseyin Erciyesin Divan Kurulu üyeliğinde yapılan  Kocatepe Camii Derneği olağan genel kurul toplantısında Faik Canbaz yeniden Başkan seçildi. 

Tek aday olarak seçime giden Faik Canbaz 2013-2015 yılları arasında yapılan faaliyetleri ve muhasebe raporunu genel kurulda üyelere anlattı. Her iki raporun ve tüzük değişikliği önerisinin kabul edildiği toplantıda yapılan seçimde yeni yönetim, yedek üyeler ve denetleme kurulu üyeleri şu şekilde oluştu.

Yönetim Kurulu Üyeleri

Faik Canbaz-Başkan

Sadık Akgül

Halil Can

Ömer Atıcı 

Burhan Tekşen

Mustafa Kahveci

Yedek Yönetim Kurulu Üyeleri

Salim Kaya

Mehmet Danışmaz

Denetleme Kurulu Üyeleri

Mehmet Durmuş

Veysel Kılıç

İsmail Demirbağ

Kenan Satan

FDF İzci Klübü üyelerinden oluşan bir grup 23.11.2015 Pazartesi günü saat 19:00 da Hedehusene Fetih Camiini ziyaret ettiler. 30 kişi ile gerçekleştirilen ziyarette Camii din görevlisi Muhammed Ali Uğur ve Dernek Başkan Yardımcısı Turan Akbulut hazır bulundular. Program Danimarka Türk Diyanet Vakfının hazırladığı Danca Camii Tanıtım filminin izlenmesiyle başladı. Daha sonra cami bölümüne geçilerek İslam dini hakkı'nda bilgiler verildi ve İslam Dini hakkında merak edilen sorular cevaplandırıldı. Programdan çok memnun olduklarını dile getiren katılımcılar hatıra fotoğrafı çektirerek camiden ayrıldılar. 

 

Taastrup Yunus Emre Camii derneğinde Cumartesi 28 Kasım 2015 tarihinde ebediyete göçmüş kişilerinin ruhlarına bağışlamak için Kuran’ı Kerim okundu. Müşavir vekili Hüseyin Gültekin’in de davetli olduğu programa çevre derneklerin din görevlileri de eşleriyle katılırken camii cemaatinden  de bayanlar, erkekler ve hafta sonu erkek öğrencilerinden oluşan kalabalık bir grubun katıldığı gözlemlenildi.

Dernek yönetimi adına programa katılan din görevlilerine ve misafirlere hoşgeldiniz konuşması yapan Taastrup Yunus Emre Camii din görevlisi Cemalettin Cüni ; Bu program burada ilk defa yapıldı, bu ilerde daha güzel yapacağımız programların bir provası idi diyerek programın devamının da müjdesini verdi. Misafirler din görevlilerinin okudukları Kuran’ı Kerim ve ilahilerle mest olurken öğle namazının ardından başlayan kuran ziyafeti Müşavir vekili Hüseyin Gültekinin duasıyla ikindi vaktinde sona erdi. İkindi namazının ardında ise misafirlere kebap ikramı yapıldı.   

 

Proğrama katılan din görevlileri:

İbrahim Akbaba, Prespa Camii din görevlisi 

Metin Çelik, Avedöre Camii  din görevlisi

Ömer Sarıgül, Kocatepe Camii din görevlisi

Muhammed Ali Uğur, Hedeusene Camii din görevlisi

Zaim Işık, Köge Camii din görevlisi

Sedat Aydınlı, Frederiksund Camii din görevlisi 

Geçtiğimiz Ağustos ayında din görevlisine kavuşan ve faaliyetlerine hız veren Silkeborg Camii, çevre okullardan gelen öğrencilere kapılarını açtı.

Silkeborg Camii, 18 Kasım Çarşamba günü Funderskole, 24 Kasım Salı günü TH Langs Skole ve 30 Kasım Pazartesi günü Balleskolen öğrencilerini ağırladı. Cami din görevlisi Kerem Bilgiç ve Silkeborg Belediye Meclis Üyesi Mustafa Kellegöz’ün bulunduğu ziyaretlerde; İslam dini, camiler ve Silkeborg Camii hakkında bilgiler verildi, Danimarka Türk Diyanet Vakfı’nın hazırladığı “Cami” konulu sinevizyon gösterisi sunuldu, sorular cevaplandırıldı. Ziyarete gelen okullara, günün hatırası olarak Kur’an-ı Kerim Danca meali hediye edildi.

Ziyaretçiler, Silkeborg Camii’nde ağırlanmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi. 

Her pazar sabah namazında camii de buluşan vatandaşlar huşu ile namazlarını eda ederken namazın arkasından her hafta indirilen hatmin duası yapılıyor. Namazın arkasından bir ayet ve bir hadisin kısaca açıklamasını yapan din görevlisi Üzeyir Acar katılımın devam ettiğini belirtiyor. Namazdan sonra her hafta bir vatandaşımızın ikram ettiği kahvaltıdan sonra herkes evlerine dağılıyor.

Esbjerg Camii'nde yaklaşık 100'e yakın cemaat 05 Aralık Cumartesi günü  yatsı namazından sonra bir araya gelip yeni camiyle ilgili konuları görüşmek için mekan yerinde  toplandılar. Görüşmede yeni camii ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında bilgi verildi. Toplantının ardında mangal yapıldı. Toplantıya çok sayıda gençlerin katıldığı ayrıca gözlemlendi.   

Program ise cami din görevlisi Mehmet Özkorkmaz'ın yapmış olduğu dua ile sonlandı. 

Aabenraa Camii’ne 19.11.2015 ve 09.12.2015 tarihlerinde Vuc skole öğrencileri tarafından bir ziyaret gerçekleştirildi. Toplam üç öğretmen ve üç sınıftan oluşan grubun ziyareti sıcak bir atmosferde gerçekleşti. Öğrencilere islam dini hakkında bilgiler verildi. Misafirlere ayrıca vakıf tarafından hazırlanmış olan danca cami tanıtım sinevizyonu izlettirildi.

Programın son bölümünde öğrencilerin sorularını Aabenraa Camii din görevlisi İlyaz Kaval cevaplandırdı. Öğretmenlere ise Danca Kuran meali hediye edildi.Cami lokalinde verilen ikramla ziyaret tamamlandı.

Ringsted şehrine yakın bir kasaba olan Gelsted şehrinde yaşayan Marc Bernhardt Lindholm Nielsen (29) şahitler huzurunda Kelime-i şehadet getirerek Müslüman oldu.

Daha önceki hayatında Hıristiyan (Protestan) olan Marc, İslamiyeti kabul ederek bundan sonraki hayatında ismini Zekeriya olarak kullanacak. Kız arkadaşı vesilesiyle İslamla ilgili bilgiler edindiği ve İslamın aile yapısına ve temizlik konusundaki görüşlerinden etkilendiği ifade etti. İslamiyetle ilgili daha iyi bilgi sahibi olması için kendisine “İslamı Öğreniyorum” ve “Peygamber Efendimizi Öğreniyorum” kitapçıkları hediye edildi.

Bundan sonraki yaşamında Zekeriya’ya Müslümanca bir hayat yaşamasını Yüce Allahtan temenni ediyoruz.

 

 

Noel tatilin başlamasıyla beraber Fredericia Genç7000 grubu biraraya gelerek güzel gün geçirdiler. 24 Aralık 2015 tarihinde yatsı namazını beraber kıldıktan sonra sohbetleriyle camiye de neşe katan gençler muhabbet ettikten sonra birlikte hazırladıkları yemeği yiyip Play Station ve bilardo turnuvası ile etkinliklerine devam ettiler.  

24 Aralık Perşembe günü Esbjerg Camii'nde yatsı namazından sonra çok kalabalık bir gruptan oluşan cemaate çiğ köfte sunuldu. Çiğ köfteler yenildikten sonra  yemek duası yapıldı. 

Yemek sonrası bilardo, masa tenisi, langoirt ve PES turnuvaları yapıldı. Bu özel gecede özellikle gençlerin yoğun katılımı dikkat çekti.  Son olarak turnuvalarda dereceye girenler çeşitli hediyelerle ödüllendirildikten sonra  neşeli  geçen program son buldu.

 

 

Hafta sonu Kuran ve Tecvid Grubu öğrencilerimiz arasında 25 Aralık Cuma günü akşamı saat 20: 00-  22: 30 arasında bilgi yarışması yapıldı.  Yaklaşık olarak 200-230 kişinin katıldığı yarışma heyecanlı geçti. Dikkatli bir şekilde izlenen yarışmaya 30 öğrenci katıldı. Her masada üç öğrenci yer aldı. Öğrencilerden birinin masa başkanlığı yaptığı yarışmada toplam 10 masa yarıştı. Öğrenciler 100 soru üzerinden yarışırken her masaya 10 soru soruldu. Sorular başta temel dini bilgiler olmak üzere İlmihal, Siyer ve Tecvid konularından geldi.

Bilgi yarışması öğrencilerimizden Yusuf Can KAYMAKÇI’nın okumuş olduğu Aşr-ı Şerifle başladı. Ardından ilk 50 soruyla yarışmamız devam etti. İlk 50 soruyu müteakip 10 dakikalık aradan sonra 50 soru daha yöneltilerek sorular 100’e tamamlandı. 100 sorunun ardından bütün sorulara doğru cevap veren 9. Masa (Betül Güngördü, Nurcan Karakaya ve Bünyamin Yıldırım) birinci oldu. 9 soruya cevap veren 2. Masa ( Mustafa Deniz Şimşir, Emircan Çelik ve Duhan Ateş Karataş) ikinci oldu. 7 soruya doğru cevap veren üç masa arasında ise üçüncülük için tekrar sorular soruldu. Bu masalar arasında 5. Masa (Melda Altuntaş, Leyla Birekul, Engin Çelik) üçüncü oldu.

Yarışmada Birinci, İkinci ve Üçüncü olan masalarımıza Cam Plaketler verildi. Ayrıca Dernek başkanımız Ahmet Ekici ve üyelerimizden (İhsan Özpolat, Barış Güngördü, Ergün Ekici ile Olgun Muhçu) yarışmaya katılan öğrencilerimize ikramlarda bulundu. Programın sonunda yiyecek ve içecek ikramıyla program sona erdi. 

Esbjerg’de yaşayan  Katrine Dannulat Laguesen uzun araştırmalar ve incelemeler sonucu geçtiğimiz günlerde müslüman olmaya karar verdi. Daha önce Hristiyan olduğunu söyleyen Katrine verdiği bu kararın ailesi tarafından desteklendiğini ifade etti.  İslamın en büyük özelliğinin temizliğe çok büyük önem vermesini söyledi. Yakın arkadaşlarının kendisine şahitlik ettiği Katrine Kelime-i şehadet getirerek müslüman oldu. Müslüman olduktan sonra ismini Yasemin olarak değiştirdi. İhtida merasiminden sonra Din görevlisi Mehmet Özkorkmaz tarafından kendisine Danca Kuran-ı Kerim meal hediye edildi. 

Randers Camii’nde noel ve yılbaşı tatili nedeniyle Kur’an-ı Kerim ve dini bini bilgiler dersleri devam etmektedir. 29 Aralık 2015 tarihinde camii öğrenci velilerle yapılan veli toplantısında ebeyvnlerden izin alınarak cami kursuna kayıtlı olarak gelen öğrencileri şehir merkezinde bulunan bowling spor salonuna götürülerek çocukların eğlenmeleri sağlandı.

Spor etkinliğine ayrıca 8-10 öğrenci velileride seyirci olarak katıldılar. Çocukların bazıları ilk kez bowling yaptıklarını dile getirirken herkesin çok eğlendikleri gözlemlendi. 

Geçtiğimiz günlerde Fredericia Gymnasium/ HF sınıfından kalabalık bir öğrenci grubu Fredericia Camii'sini  ziyaret ettiler. Açılış konuşmasından sonra öğrenciler ikindi namazın kılınışını izlediler ardından Kur'an-ı Kerim dinletildi ve camii, namaz, İslam dini gibi konularla ilgili bilgiler verildi.  Programın sonunda misafirlere Danca Meal hediye edilirken onlarda getirdikleri çikolatayı taktim ettiler. 

Geçtiğimiz gün Ballerup Cami Derneği olağanüstü genel kurulu,  yeni cami yeri gündemiyle toplandı. Kalabalık bir katılımın olduğu toplantıda Ballerup merkezde cami ve dernek binası yapılması için  belirlenen yeni arsanın alınması yönünde karar çıktı.

Ballerup Camii din görevlisi Dr. İhsan Kara açılışta Kur'an-ı kerim okudu ve toplantının hayırlara vesile olması için dua etti.

 

Roskilde Camii Dernek Yönetimi yeni cami inşaati projesine destek amacıyla  düzenlediklere kermes etkinliğine Roskilde halkı büyük ilgi gösterdi. 
 

Yoğun bir katılımın olduğu programda öğrencilerin okudukları Kuran-ı Kerim, hadisler, şiirler ve mealler herkes tarafından beğeniyle izlendi. 

Ayrıca kermeste kadın kollarının hazırladıkları yöresel yemeklerle projeye büyük ölçüde katgıda bulundular. 

Kermeste 100.000 DKK gelir elde edilmiştir. 

Roskilde Ayasofya Camii Derneğinde her hafta bir araya gelinerek gençlerle yapılan sohbet programında bu haftaki konu ’Ramazan ayına hazırlık’ olarak belirlendi. Din görevlisi Mehmet Kurumahmut’un da katıldığı sohbette ramazan ayının önemine ve ne tür hazırlıklarının yapılması gerektiği üzerine bilgi verirken gençlerden gelen sorularda yanıtlandı.

Öte yandan 22/05/2016 tarihinde Roskilde Ayasofya Camii Derneği olarak düzenlenen kermes programına hafta sonu kurslarına katılan öğrencilerle birlikte Ku’ran-ı Kerim, dualar, şiirler, salavatlar ve tekbirliler getirildi.  Bayanların hazırlamış olduğu çeşitli yöresel yiyecekler ise yeni caminin inşaasına katkıda bulunmak için ziyaretcilerin satışa sunuldu.

Son olarakta kermes programında bir yıllık eğitim süreci slayt eşliğinde cami cemaatinin bilgisine sunuldu.

Kermes programına katılımının çok yoğun ve her yaştan ziyaretcinin olması Camii Dernek yönetimini ayrıca mutlu etti.

Roskilde Ayasofya Camii hafta sonu derslerine katılan öğrencilere yönelik kültürel ve spor faaliyetlerine devam ediyor. Bu hafta sonu paskalye tatili ve havanın iyi olması nedeniyle futbol maçı düzenlendi.  Her yaşta öğrencilerin bulunduğu futbol etkinliğinde öğrenciler neşeli ve keyifli bir gün geçirdiler. 

Maç sonunda ailelerden İsmail Temur ve Yaşar Karaman'ın öğrencilere  bulundukları ikramlar için camii yetkilileri ayrıca teşekkürlerini sunuyorlar. 

20 Nisan 2016, Çarşamba günü Charlotteskolen öğrencilerinden  yaklaşık 25 kişiden oluşan bir grup Hedehusene Fetih Camiini ziyaret ettiler. 

Saat 11:00 de camiye gelen öğrencileri Dernek Başkanı Ömer Doğan karşıladı. Daha sonra camiye geçen gruba Din görevlisi Muhammed Ali Uğur tarafından İslam dini ve cami hakkında bilgi verildi. Samimi bir ortamda gerçekleşen ziyaret hatıra fotoğrafı çekilerek son buldu. 

Ramazan ayının habercisi olarak kabul edilen Berat Kandilinde, Danimarka’da yaşayan Müslümanlarımız camileri yine doldurdu. Af ve tövbe kapılarının sonuna kadar açıldığı gece olarak bilinen Berat Kandili için  çoğunluğu Türklerden oluşan ve diğer ülkelerin Müslümanları camilerimizi doldurarak hep birlikte ellerine semaya açarak dua edip namazlarını eda ettiler. Cami programına çok sayıda bayanların, gençlerin ve çocukların da katıldıkları gözlemlendi.  

Erken saatlerde başlıyan programlarda Kur’an-ı Kerim, Mevlid-i Şerif, ilahiler, Berat Kandil’i konulu vaaz verildi ve birlikte namaz kılındı. Bazı camilerimizde ise vatandaşlarımız evden getirdikleri yemeklerle iftarlarını birlikte açtılar. 

Fredericia şehrindeki Genç7000 grubun faaliyetleri Ramazan ayında da devam ediyor. 

Gençler, Ramazan ayını doldu dolu geçirmeleri için Ramazan ayı boyunca geleneksel hale getirdikleri iftar buluşmasında tekrar bir araya geldiler.

Yoğun katılımın olduğu 'Gençlerle Ramazan' programında, Ramazan sohbetleri edildi ve Kuran- Kerim  okunup dualarla vefat edenlere bağışlandı.  

 

 

 

Odense Selimiye Cami ve OTEB  işbirliği ile okuma yazma bilmeyen hanımlar için Türkçe okuma yazma dersleri düzenlendi. Bayan din görevlisi Fatma Zehra Öztürk, cami derslerine katılma konusunda verimliliğin artırılması için böyle bir girişime ihtiyaç duyduklarını, okuma yazma bilmeyen hanımların dini bilgiler derslerine katılma konusunda çekimser kalmalarından ötürü bu faaliyetin bir ihtiyaç haline geldiğini dile getirdi.

Odense Selimiye Cami derneği TİKF tarafından hanımların kullanımı için izin alınan Humlehaven Skolen'da OTEB öğretmenlerinden Ayşe Kökten Hanım tarafından her Cuma saat 17:00 de  gerçekleştirilen Türkçe okuma- yazma derslerine oniki bayan katılıyor. İkinci ayın sonunda, hanımlar arasında tatlı bir rekabetin de gözlendiği derslerde, katılımcı hanımlar yıl sonu başarı belgesi de istediklerini belirtiyor ve memnuniyetlerini dile getirerek çalışmada emeği geçenlere teşekkür ediyorlar.

Odense de Selimiye Camiinde Kutlu Doğum Haftası kutlandı. Program Nyborg Camii din görevlisi Abdurrahman Türkoğlu 'nun Kur'an tilavetiyle başlarken Fredericia din görevlisi Fatih Mutlu ve Odense din görevlisi Üzeyir Acar ın söylediği ilahilerle vatandaşlar duygulu anlar yaşadı.Yasin Taşkın isimli genç vatandaşımızın ise hadislerden bir demet sundu.

Din görevlisi Üzeyir Acar’ın yaptığı konuşmada birlik ve beraberlik vurgusu yaparken içinde birlikte yaşadığımız toplumda müslümanlar olarak güzel örnek olmamızın önemine dikkat çekti. Program Kur'an-ı Kerim ve dua ile sona erdi

21 Nisan 2015, Salı günü, Roskilde VUC okulun’dan bir grup öğrenci Roskilde Ayasofya Camii’ni ziyaret ettiler.

Camii Din Görevlisi Mehmet Kurumahmut öğrenci ve öğretmenlere İslam dini, ibadetler ve cami hakkında bilgiler verirken,  sorulan soruları cevaplandırdı.

Öğretmenlere ise Danimarka Türk Diyanet Vakfı tarafından hazırlanan Danca Kur'an Mealleri hediye edildi.

Son olarakta dernek salonunda, gelen misafirlere ikramda bulunuldu.

Ziyaretçiler camiden ayrılmadan önce programdan çok memnun kaldıklarını, İslam’a ve cami’ye bakış açılarının bu ziyaretle birlikte olumlu yönde etkilendiğini ifade ettiler.  

19 Nisan Pazar günü, Randers Belediyesinin, Fritidscenter 15, nolu adreste önce kermes, sonrada 'Kutlu Doğum Programı'', her yıl olduğu gibi bu sene de halkın yoğun coşku ve katılımları ile yapıldı.

Sunuculuğunu Randers Kultur Forening Camii Din Görevlisi Adem Ceylan’ın  yaptığı etkinliğe yakın çevreden gelen misafirler, Dernek başkanları ve Randers halkı katılmıştır. Program, Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlamış olup, selamlama konuşmaları ile devam etmiştir. Buse Kaya isimli öğrenci, Fatih Sultan Mehmed'in; ''İstemem'' şiirini okurken ardindan tekbirler ve salavatlar okundu.

Horsens Din görevlisi Mevlana Taşkaya; '' Birlikte Yaşama Ahlaklı’’  konulu konferans verdi.  Din görevlisinin yapmış olduğu konuşmasında birlik ve beraberliğe vurgu yaparak; Birlik, ittifak etmek, yardımlaşmak, Hakka tabi olmaktır. Kur’an-ı Kerimde Rabbimiz: ''İyilik ve takvada yardımlaşın, kötülük ve düşmanlıkta yardımlaşmayın” buyuruyor. Ahlak, insanlığın temeli ve bir arada yaşamanın esasıdır. Atalarımız, “Birlikten kuvvet doğar” ata sözüyle birliğin önemini vurgulamışlardır, dedi. “İnsan tek başına bir anlam ifade etmez, İslamiyet, cemaat halinde yaşanan bir dindir. Mesela, günlük kılınan beş vakit namaz ile Cuma, Bayram, Cenaze namazları, Zekat ve Hac ibadetlerinde birliğin, bir arada yaşamanın gerekliliğini ortaya koyan ibadetlerdir” diye devam etti. Sözlerine devam eden Taşkaya ''Birlikte yaşamaya en yakınımızdan başlayalım, ilgimizi ve sevgimizi eşimizden ve çocuğumuzdan asla esirgemeyelim. Daha iyi bir gelecek için önce ailemizde, komşularımızda ve camimizde birliğe ihtiyaç vardır. Allah sevgisi ve Peygamber sevgisi bizlerin kalbini ve gönlünü birleştirsin. Daima birlik ve beraberliğimizi korusun ve muhafaza eylesin'' diyerek sözlerini bitirdi.

Program, çocukların okuduğu Hadis-i Şerifler, şiirler, ilahiler ve devam etmiştir. Hz. Ömer (R.A) ın döneminde sütlere su katarak satıp geçinen, bir anne ile kızının, konuşmaları mini piyes şeklinde izleyicilere sunuldu.

Din Görevlisi, Adem Ceylan, 'Sevdim Seni Mabuduma' ilahisini okudu. Aarhus Din Görevlisi 'Mehmet Sait Özdemir' de bir ilahi söyleyerek programa ayrı bir renk kattı. Daha sonra çocukların koro halinde üç ilahi okuyarak mini konser sundular.

Programın sunuculuğunu yapan Adem Ceylan öğle ezanı okurken Horsens Camii Din görevlisi, ‘Mevlana Taşkaya’da dua yaptı.

Etkinliğin sonunda programa katılan öğrencilere hediyeler takdim edildi. 

Geçtiğimiz günlerde Fredericia'da terör saldırılarında Şehit olan kardeşlerimiz için gıyabi cenaze namazı kılındı. Cami din görevlisi Fatih Mutlu'nun kıldırdığı namaza çok sayıda vatandaş katıldı.

Son dönemlerde yaşanan terör olaylarında şehit olan kardeşlerimiz için Fredericia Camii’nde hatimler okundu ve duası yapıldı.

Şehitlere Allah'tan rahmet, yaralı asker ve polislere acil şifa dileyen Mutlu, verdiği vaazda birlik ve beraberlik çağrısı yaparak terör olaylarının biran önce son bulmasını temenni etti.

Aktif Ziyaretçi : 6
Dün Tekil : 349
Bugün Tekil : 44
Toplam Tekil : 929044