Odense Kültür Merkezi açıldı

Danimarka Türk Diyanet Vakfı

Haberler

Odense Kültür Merkezi açıldı

Danimarka'nın Fyn adasında bulunan  Odense şehrinde 1981 yılında başlayan din hizmeti, 1991 yılında yeni cami binasının yapımıyla devam etti. Yeni binanın özellik kadınlara ve gençlere yönelik faaliyetlerde fiziki olarak yetersiz kalması sebebiyle dernek yönetimi yeni bina arayışına girdi. Uzun bir uğraşın sonunda yaklaşık 3800 m2 büyüklüğündeki arsa üzerinde bulunan bu bina satın alınarak Odense Kültür Merkezi törenle hizmete açıldı. Yeni Kültür Merkezinde; camiminin yanı sıra bayanlara, gençlere ait derslik ve faaliyet alanları, ana dil eğitimi için sınıflar, kütüphane, cenaze hizmetlerinin verildiği alanlar bulunuyor.

Kalabalık bir katılımla gerçekleşen törene; Din Hizmetleri Müşavir V. Hüseyin Gültekin, Diyanet İşleri Başkanlık Vaizi Şaban İşlek, Danimarka Türk Diyanet Vakfı Genel Kurul ve Yönetim Kurulu üyeleri, çevre illerde göev yapan din görevlileri ve dernek yöneticileri iştirak etti. 

Sunuculuğunu Odense Selimiye Camii din görevlisi Üzeyir Acar'ın yaptığı program, din görevlisi Mehmet Dindi'nin Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Daha sonra sırasıyla dernek başkanı Hakkı Erdönmez, Müşavir V. Hüseyin Gültekin, Odense'nin ilk resmi din görevlisi Şaban İşlek ve Halil Özsarı kürsüye gelerek günün anlam ve önemine ilişkin konuşmalar yaptı. Konuşmaların en duygusal anı ise derneğe uzun yıllar emek vermiş, yeni kültür merkezinin alımı ve inşasında üstün gayretler göstermiş olan fakat geçtiğimiz yıl kaybettiğimiz Mehmer Kandemir anısına yapılan slayt sunumu oldu. 

Dernek yönetimi daha önce Odense'de görev yapan din görevlilerine vefa göstererek, canlı yayınla onlara bağlanıldı ve açılış ile ilgili görüş ve düşüncelerini alındı. Daha sonra kültür merkezine emeği geçenlere plaket ve teşekkür belgesi takdimi ve din görevlisi Mehmet Pazarlıklı'nın duasıyla tören son buldu.

Aktif Ziyaretçi : 4
Dün Tekil : 309
Bugün Tekil : 52
Toplam Tekil : 643453