Mevlid-i Nebi Haftası: üç ada üç program

Danimarka Türk Diyanet Vakfı

Haberler

Mevlid-i Nebi Haftası: üç ada üç program

Mevlid-i Nebi Haftası etkinlikleri kapsamında yapılan programlara peygamber sevgisini yüreğinde hisseden gençler damgasını vurdu. Brabrand, Kopenhag ve Svendborg şehirlerinde gerçekleşen programlarda; T.C. Kopenhag Büyükelçilik Müsteşarı Azra Akıncı, Din Hizmetleri Müşavir V. Bekir Demir, Vakıf Başkanı ve ev sahibi dernek başkanları birer selamlama ve açılış konuşması yaparken Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Rıfat Oral, ‘Hz. Peygamber ve Gençlik’ konulu konferanslar verdi.  

Türkiye’de vaiz, müftü ve üst bürokratı yetiştiren sevilen hocamız, Hz. Peygamber (sav) dönemindeki genç sahabelerin kendilerine özgüvenini, başarılarını ve gayretlerini saadet çağından tablolar çizerek anlattı. Ve Gençlerle iletişimin önemine dikkat çekerek ailelere şu üç önemli tavsiyede bulundu. Müslüman olmak, Müslüman kalmak ve bir barış toplumunu yeniden inşa etmek.

Peygamberin sevgisi etrafında buluşmayı anlamlı birlikteliğe dönüştüren programın süsü çocuklarımızın saf gönülleri, duru dilleri ile okuduğu ayetler, hadisler ilk günkü tazeliğiyle hissedildi. Kocaman yürekli minik yavrularımız, ilahi ve şiir performanslarını heyecanla sergilerken en az onlar kadar heyecanlı ailelerine de akıllı telefonların kaydet tuşuna basmak kaldı…

Ringsted Derneğinin genç yürekleri ise kendilerine uzatılan mikrofana tüm samimiyetleri ile cevap verdi. Hz. Peygamber (sav)’in ve gençlerle iletişimi, davranışları, sahabe neslindeki rol modelleri konularında yönetilen soruları cevaplayan gençler, verdikleri bilgilerle Siyer dalındaki maharetlerini sergilediler. Hz. Peygamber döneminde yaşasaydın O’na ne ikram ederdin sorusuna verilen “pizza” cevabı salondakilere keyifli anlar yaşattı.

Kopenhag/Albertslund’da yapılan programa ise gençlerin tiyatro gösterisi damga vurdu. Køge Camii Gençleri, Efendimiz’in (sav)’in çok değer verdiği ve Medine’ye öğretmen tayin ettiği Mus’ab bin Umeyr’in hayatını ve Medine’de yaptığı hizmetlerini konu eden tiyatroyu üstün başarıyla oynayan gençler daha uzun soluklu piyeslerde rol alabileceğini gösterdiler. Maidenur Dindi tarafından kaleme alınan özgün senaryoyu; Bekir Demir, Alper Mermer ve Dursun Mehmet Dindi birlikte sahneye hazırladılar.

24 Kasım Öğretmenler Gününün unutulmadığı programda çocuklarımızı, gençlerimizi eğiten değerli öğretmenlerimize sürpriz yapıldı. Sahneye davet edilen hayat rehberlerine, en büyük rehber olan Hz. Peygamber’i temsilen gül takdim edildi.

Kadın kolları tarafından hazırlanan yemeklerin ikram edildiği programlarda görev alan tüm çocuklar ve gençler, Danimarka Türk Diyanet Vakfı Yönetim Kurulu tarafından hediye çeki ve kitapla ödüllendirildi.  

Henüz yorum yazılmadı

Yorum Yaz

Sizde Yorum Yazın
Adınız
E-posta
Yorum
 

Aktif Ziyaretçi : 2
Dün Tekil : 146
Bugün Tekil : 88
Toplam Tekil : 722278