Kandil Mesajı

Danimarka Türk Diyanet Vakfı

Haberler

Kandil Mesajı

Değerli kardeşlerim,

Rabbimizin biz kullarına olan merhamet ve mağfiretinin delillerinden olan mübarek üç ayların ilki olan Recep Ayını bu gece Regaip kKndili ile birlikte idrak edeceğiz. Şüphesiz çağımızda birçoğumuz günlük hayatın meşakkati ve koşuşturması arasında kaybolmakta; ruhumuzu huzura kavuşturacak, kararan kalplerimizi nurlandıracak, Rabbimize dua ve niyazda bulunabileceğimiz vesileler aramaktadır.

Kıymetli kardeşlerim! Bu haseple, kuluna şah damarından daha yakın olan[1] ve rahmeti her şeyi kuşatan[2] rabbimiz biz kulları için kutlu zaman dilimleri yaratmıştır. Üç aylar Allah Teâlâ’nın biz kullarına olan büyük bir ihsanıdır. Müslümanlar bu aylarda ibadete her zamankinden fazla dikkat etmeli, tevbe ve istiğfarı çoğaltmalıdır. İbadetlere ve tevbeye geç kalmamalıdır. Cenabı Hak buyuruyor ki:

“Yine onlar ki, bir kötülük yaptıklarında, ya da kendilerine zulmettiklerinde Allah'ı hatırlayıp günahlarından dolayı hemen tevbe-istiğfar ederler. Zaten günahları Allah'tan başka kim bağışlayabilir ki! Bir de onlar, işledikleri kötülüklerde, bile bile ısrar etmezler.”[3]

Kul olabilme şuurunu taşıyabilen Müslümanlar Allah'ın vermiş olduğu ömür sermayesini yine O'nun yolunda harcama gayreti içerisinde olurlar. Bu dünyanın fani olduğunu unutmayalım, dünya sevgimizin asla ahiret sevgimizin önüne geçmemesine dikkat edelim. Cenabı Hak buyuruyor ki:

 “Ey iman edenler! Mallarınız ve çocuklarınız sizi Allah'ı anmaktan alıkoymasın. Kim bunu yaparsa işte onlar ziyana uğrayanlardır.”[4] Rabbimiz, bizleri kulluk edelim ve rızasına kavuşalım böylece kâmil manada Müslüman olabilelim diye yaratmıştır.

Geliniz Rabbimizin inayetine mazhar olalım kadın-erkek, genç-yaşlı, çoluk-çocuk camilerimizi dolduralım, bu mübarek geceyi hep birlikte ihya edelim.

Bu vesileyle Danimarka’da yaşayan kardeşlerim başta olmak üzere Türkiye’mizde ve tüm dünyada yaşayan kardeşlerimin Regaip Kandilini tebrik ederim. Rabbimiz Bu mübarek geceyi dünyanın çeşitli bölgelerinde akan kanın ve gözyaşlarının durmasına vesile kılsın.

Bekir Demir

Din Hizmetleri Müşavir V.


[1] Kaf, 50/16.

[2] Araf, 7/156.

[3] Ali İmran, 3/135.

[4] Münâfikûn, 63/9.

Henüz yorum yazılmadı

Yorum Yaz

Sizde Yorum Yazın
Adınız
E-posta
Yorum
 

Aktif Ziyaretçi : 9
Dün Tekil : 254
Bugün Tekil : 111
Toplam Tekil : 883956