Çifte minareli Roskilde Ayasofya Camii çifte ezanla açıldı…

Danimarka Türk Diyanet Vakfı

Haberler

Çifte minareli Roskilde Ayasofya Camii çifte ezanla açıldı…

Danimarka Türk Diyanet Vakfı çatısı altında 2014 yılında projesine başlanan ve büyük gayretlerle tamamlanan Roskilde Ayasofya Camii anlamlı bir günde açıldı. T.C. Kopenhag Büyükelçisi ve Elçilik Mensupları, Diyanet İşleri Başkanlık Müşaviri, Din Hizmetleri Müşavir V., Roskilde Belediye Başkanı ve meclis üyeleri, Başpiskopos, din görevlileri, sivil toplum kuruluşları temsilciler ve vatandaşlardan oluşan kalabalık bir cemaatin katıldığı açılış töreni, renkli görüntülere sahne oldu. 1050 m2 kapalı alana sahip camide; derslik, bayanlara ve gençlere etkinlik alanı bulunuyor.

Cami ve Kültür Merkezi açılışa yakın dönemde başlayan tartışmalara rağmen yerel resmi yetkililerin törene katılmaları cami ile ilgili ‘iddiaların’ asılsız olduğunu kanıtlar nitelikteydi. Cami öğrencilerinden Tayyip Özer tarafından Türkçe ve Danca sunumu yapılan program,  Muhammet Ali Uğur tarafından okunan Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Törene katılan yetkili ve katılımcılara teşekkür ederek selamlama konuşmasına başlayan Dernek Başkanı Tunca Yılmaz “Öncelikle projeye ciddi destek veren belediye başkanı ve başpiskoposa huzurlarınızda teşekkür etmek istiyorum. Uzun ve zahmetli bir sürecin ardından tamamlanan cami ve kültür merkezimizin açılışının sevincini yaşıyoruz. Emeği geçen tüm arkadaşlarıma ve din görevlilerimize teşekkür ederim” dedi ve konuşmasını derneğin sloganıyla tamamladı. “Geleceği inşa ediyoruz”

Daha sonra kürsüye gelen Başpiskopos Peter Fischer Møller “Anayasa ile güvence altına alınan din ve inanç özgürlüğü kapsamında buradayım. Farklı din ve inançlara sahip olmamız vatandaş, yurttaş olarak birlikte yaşamamıza engel değildir. Türkiye’de yaşanan politik tartışmaların buradaki Türkler arasında da meydana gelmemesini ümit ediyorum. Şimdiye kadar olduğu gibi caminin herkese açık olmasını temenni ediyorum” şeklinde düşüncelerini diler getirdi.

Törene katılıp katılmayacağı uzun süre basında tartışılan Belediye Başkanı Joy Mogensen “Ortaçağda ilim ve medeniyetin taşıyıcısı olan ve bunu Avrupa’ya taşıyan hatta kahve ve pamuk ile sanayiye katkı sağlayan İslam’ın bugünlerde terör ile anılmasının sorgulanması gerekir”

Belediye Başkanının ardından kürsüye gelen Din Hizmetleri Müşavir V. Hüseyin Gültekin yaptığı konuşmasında basında yer alan asılsız iddialar karşısında üzgün ve endişeli olduğunu söyledi. Danimarka Türk Diyanet Vakfı çatısı altında bulunan cami dernekleri 40 yılı aşkın süredir kanunlar çerçevesinde hizmet verdiklerini ve entegrasyona olumlu katkı sağladıklarını, asılsız iddiaların bu hizmetleri gölgelemesinden kaygılı olduklarının altını çizdi. Gültekin, emeği geçen herkese teşekkürlerini iletirken, cami ve merkezin yapım aşamasındaki katkı ve gayretlerinden dolayı Türkiye’deki görevine dönen din görevlisi Mehmet Kurumahmut’u unutmadı.

Açılış programı ve bir dizi etkinlik için Danimarka’ya gelen Başkanlık Müşaviri Ömer Aydın, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın selamlarını ileterek sözlerine başladı. “Büyük emek ve gayretlerle inşa edilen bu caminin varlığından dolayı çok mutluyum. Bu Kültür Merkezi, gençlerimizin, çocuklarımızın gelecekleri için önemli bir görevi yerine getirecektir. Başpiskoposa ve Belediye Başkanına değerli katkılarından dolayı kendilerine ve emeği geçen herkese teşekkür ederim.

Son olarak kürsüye gelen T.C. Kopenhag Büyükelçisi Uğur Kenan İpek, Türkçe başladığı konuşmasını gelen Danimarkalı misafirlere dikkate alarak İngilizce sürdürdü. “Benim ülkemde cami, kilise ve sinagog yan yana uzun yıllardır huzur ve barış içerisinde birlikte bulunmaktadır. Roskilde şehrine yapılan bu cami ve kültür merkezinin de aynı fonksiyonu icra edeceğine inanıyorum”

Konuşmaların ardından minarelerin gölgesinde çifte ezan okundu. Dursun Mehmet Dindi ve Hüseyin Çicek tarafından okunan ezanlar törene katılanlara doyumsuz lezzet yaşattı. Çifte ezanının ardında yeni göreve başlayan Mehmet Hatip Öğütçü tarafından yapılan dua ve kurdele kesimiyle tören sona erdi. Törenin ardından öğle namazı için camiye geçildi. Namazının ardından Müşavir Ömer Aydın cemaate hitap etti. Katılan davetlilere dernek ve kadın kolları tarafından hazırlanan yemek ikram edildi.

Aktif Ziyaretçi : 6
Dün Tekil : 387
Bugün Tekil : 300
Toplam Tekil : 656484