PRESSEMEDDELSE - BASIN AÇIKLAMASI

Danimarka Türk Diyanet Vakfı

Haberler

PRESSEMEDDELSE - BASIN AÇIKLAMASI

PRESSEMEDDELELSE

Som Dansk Tyrkisk Islamisk Stiftelse fordømmer vi de feje terrorangreb i Østrig og Afghanistan. Vi fordømmer også enhver mentalitet, som har til formål at dræbe uskyldige mennesker. Vi kondolerer og deler de pårørendes sorg og ønsker de sårede god bedring.

En mentalitet, som får åbnet ild mod uskyldige mennesker i Østrig uanset deres religion, sprog, hudfarve, eller som sætter studerende i Afghanistan i skudlinjen, kan på ingen måde accepteres. For de, som ønsker at skabe frygt og kaos i samfundet, gør det ingen forskel hvilken religion, ideologi eller etnicitet ofrene måtte have. Disse angreb er sigtet mod os alle sammen uanset hvilken tro og hvilke idealer vi har. Hvem end den kommer fra, bør vi alle stå sammen mod alle former for ekstremisme og aldrig lade den ekspandere. Det er på tide, at vi nu står sammen imod disse angreb, hvis formål er åbenlyse.

Et sprogbrug, der deler folk op i ”dem” og ”os” og skaber splid i samfundet, vil kun glæde disse terrorgrupper, som udfører de usle handlinger og vil tjene til deres formål. Mens man tager sine forholdsregler, er det vigtigt ikke at generalisere på en sådan måde, at man sætter uskyldige mennesker i samme bås som terroristerne. Vi udtrykker hermed vores dybe sorg omkring de feje angreb, som på ingen måde kan stå sammen med vores tro og håber på, at vi aldrig kommer til at opleve lignende igen.

Dansk Tyrkisk Islamisk Stiftelse

 

BASIN AÇIKLAMASI

Danimarka Türk Diyanet Vakfı olarak Avusturya ve Afganistan’da yaşanan alçak terör saldırılarını kınıyoruz. Masum insanları hedef alan her türlü zihniyeti de lanetliyoruz. Saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı diliyor ve acılarını paylaşıyoruz. Yaralananlara ise acil şifalar dileriz.

Ne Avusturya’da masum insanlara din, dil ve ırk ayrımı yapmaksızın ateş açan ne de Afganistan’da öğrencileri hedef alan zihniyetin kabul edilebilir bir tarafı yoktur. Kargaşa ortamı meydana getirerek topluma korku salan bu tür eylemlerin sahipleri hedeflerinde dini, ideolojik veya etnik bir ayrım yapmamaktadırlar. Bu saldırılar ayrım göstermeksizin hepimizi, inanç ve ideallerimizi hedef almaktadır. Kimden gelirse gelsin aşırılığın her çeşidine karşı olmalı ve aramızda yayılmasına izin vermemeliyiz. Zaman, zaten amacı belli olan bu saldırılara karşı birlik olma zamanıdır.

Ötekileştirici ve ayrıştırıcı bir dil ise ancak eylemleri yapan terör gruplarının hedeflerine hizmet eder. Gereken önlemleri alırken toptancı bir anlayışla masum insanları teröristlerle aynı kefeye koymamak ayrı bir sorumluluk alanıdır. Hiçbir şekilde inancımızla bir araya getiremeyeceğimiz bu eylemler nedeni ile derin üzüntümüzü ifade ediyor tekrar yaşanmamasını umuyoruz.

Danimarka Türk Diyanet Vakfı

Henüz yorum yazılmadı

Yorum Yaz

Sizde Yorum Yazın
Adınız
E-posta
Yorum
 

Aktif Ziyaretçi : 7
Dün Tekil : 349
Bugün Tekil : 47
Toplam Tekil : 929047